MUSTAFA YILDIZDOGAN FAN SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ
Mustafa Yıldızdoğan Fan Sitesi Lütfen Giriş Yapın Yada Kayıt Olun...desteklerinizi bekliyoruz
Mustafa Yıldızdoğan Fan Sitesi Lütfen Giriş Yapın Yada Kayıt Olun...desteklerinizi bekliyoruz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaDÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA" Icon_mini_portalLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İrtibat İçin Lütfen ulkudadas@hotmail.com il irtibata geçin... Sitemizi Büyütmek İçin El Ele Verelim...

DÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA"

YazarMesaj
ulkudadas
Admin
Admin
ulkudadas

Erkek
İş/Hobiler : Üni-Ögrenci
Lakap : myd

DÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA" Empty
MesajKonu: DÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA"   DÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA" I_icon_minitimePtsi Eyl. 15, 2008 4:33 pm

“Dusunen insana” saygi duyulur. “Sartlanmis insan” saygiya deger bulunmaz. Dusunen insan arastiran, “hakikata” ozlem duyan kimsedir. Sartlanmis insan belli “etkiler” karsisinda onceden programlanmis “tepkileri” ve davranislari mekanik olarak yerine getiren bir robotdur da ondan.

“Dusunme” kelimesi, beser tarihi boyunca, daima her milletin sozlugunde bulunan cok eski bir kavramdir. Dusunmeyi emretmeyen din, dusunmeyi gelistirmek istemeyen bir egitim, bilmem tarihte var mi? Yuce ve mukaddes kitabimiz Kur’an-i Kerim’de belki yuzlerce defa bu emir tekrarlanmistir. Dinimiz, ister ayakta olalim, ister oturalim, ister yatalim, her durumda dusunmemizi, gercegi aramamizi emreder: ” Onlar, ayakta iken, otururken, yanlari ustune yatarken hep Allah’i hatirlayip anarlar ve goklerin, yerin yaradilisi hakkinda inceden inceye dusunurler” (Kur’an-i Kerim, Al-i Imran Suresi, Ayet:191). Dusunmek; dinimizce ibadet sayilmistir. Mutefekkir’ler toplumumuzda saygi ve itibar gormustur. Bu musahedemiz, butun tarihimiz icin dogrudur.

“Sartlanma” kelimesi ise, bir terim olarak 20. yuzyilin ilk yarisinda Rusya’da dogmus “materyalist ve komunist” sistemin “egitim ve ogretim” anlayisini sekillendirmis bir kavramdir. Lenin ve arkadaslari, “komunist devrimini” hazirlarken, Rus ilim adami Ivan Pavlov da, o tarihlerde, ruh , suur, dusunme gibi “psikolojik kavramlari” red ediyor. Bunlarin yerine “refleksoloji”yi koyuyor. “Egitim ve ogretim, sartlandirmalardan ibarettir” tezini savunuyor, kopekler uzerinde “et” ve “zil” ile calismalar yaparak “sartli tepkiler” kavramlarini gelistirip bunlari “insan terbiyesine uygulamak” uzere “devrimcilere” yol gosteriyordu. Goruluyor ki, “sartlandirma”, komunist ve materyalist bir egitim ve ogretim bulusudur ve anlayisidir. “Bir kopegin seruvenleri” adi ile televizyonda seyrettigimiz seri filmdeki “joe” adli kopek, “belli sartlarda belli mekanik tepki ve davranislara sartlandirilmis” ve “tetik kelime” soylenir soylenmez gerekenleri bir robot sadakati ile yapmaktadir. Iste materyalizmin ve komunizmin savundugu “ogrenme ve egitim psikolojisi(!)” bu espri ve anlayis uzerine oturmus bulunmaktadir. Komunist militanlarin da, onunde ofkelendikleri boyle “tetik kelimeler” vardir. Bir komunist, Allah, millet, vatan, mulkiyet.. gibi kavramlar karsisinda adeta kopurur, “Bozkurt” kavrami karsisinda adeta kudurur. Cunku sartlanmistir.

Dusunme ise, boyle degildir. Bir problem karsisinda insanlarin cesitli hipotezler kurmasi, bunlarin isiginda bilgi toplamasi, topladigi bilgileri objektivizme ve determinizme uygun bir yoruma tabi tutmasi ve makul sonuclara varilmasi icin zihnin sogukkanli ve sistemli bir caba icinde bulunmasidir dusunme. Bunun icin tercih edilir. Bununla beraber, insanin hayatinda “sartlanmalarin” rolu inkar edilemez. Ancak insanin davranislarinda, dusunmeye, sartlandirmadan daha onemli bir yer vermek esastir. Insanin ruhi degerlerini inkar eden bir egitim, hic suphesiz yanlis olacaktir.

Turk-Islam Ulkusu, dusunmeyi emreden arastirmayi ibadet sayan, “taklidi iman” dan “tahkiki imana” cikmayi isteyen yuce peygamberin (O’na selam olsun) yoludur. Sartlandirma ise komunist ve materyalist doktrinin temelidir.
http://mustafayildizdogan.hareketforum.com

DÜŞÜNME VE “ŞARTLANMA"
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-