MUSTAFA YILDIZDOGAN FAN SİTESİNE HOŞ GELDİNİZ
Mustafa Yıldızdoğan Fan Sitesi Lütfen Giriş Yapın Yada Kayıt Olun...desteklerinizi bekliyoruz
Mustafa Yıldızdoğan Fan Sitesi Lütfen Giriş Yapın Yada Kayıt Olun...desteklerinizi bekliyoruz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

AnasayfaYıldızdoğan'la Söyleşi Icon_mini_portalLatest imagesKayıt OlGiriş yap

İrtibat İçin Lütfen ulkudadas@hotmail.com il irtibata geçin... Sitemizi Büyütmek İçin El Ele Verelim...

Yıldızdoğan'la Söyleşi

YazarMesaj
deli_kiz
Prenses Mod
Prenses Mod

Kadın
Lakap : DeLi KIz

Yıldızdoğan'la Söyleşi Empty
MesajKonu: Yıldızdoğan'la Söyleşi   Yıldızdoğan'la Söyleşi I_icon_minitimePerş. Eyl. 04, 2008 1:38 pm

Öncelikle, Sayın Yıldızdoğan'ın piyasaya yeni çıkan "Ankara'ya yağmur yağacak" isimli kaseti için hayırlı-uğurlu olmasını diliyor vekendisinden bu kaset hakkında biraz tanıtım yapmasını istiyoruz.

2 yıl aradan sonra sevenlerimize, bu iki yılda gönlümüze düşen, sevinçlerin ve hüzünlerin numunesini sunmaya gayret ettim.

10 eserden oluşan albümümüzde çok değerli kardeşim Ali Kınık, Âşık Vebali ve rahmetle andığım Celal Sahir Erozan'ın birer eserlerineyer verdik.

Yönetmenliğini ve aranjörlüğünü 10 kasettir olduğu gibi değerli kardeşim Ercüment ekin yaptı.

Sanatçılık hayatına nasıl, ne zaman ve kimlerin etkisi ile başladınız?

Şiir'e küçük yaşlarımda merakım vardı. Ağabeylerimden Allah razı olsun. Mehmet Akif'den, Arif Nihat Asya'dan, Osman YükselSerdengeçti'ye kadar şairlerimizin şiirlerini heyecanla okurlar ve bizim de ezberlememizi söylerlerdi.

Şiir'in yanında bağlamaya olan sevdam 16 yaşında murada erdi. Köyümüzde bağlama çalan yoktu ve çalana da iyi bakmazlardı, amababam bu isteğimi yerine getirdi. Mekânın cennet olsun benim güzel babam.

Şiir ve bağlama, yüreğimle öyle bir muhabbet, öyle bir bağ kurdu ki, işte o zamandan bu zamana gece uykusunu unutturdular bana.

Şairlerimizin şiirlerini bestelemeye, şiir yazmaya başladım. Memleketim Kadınhanı Ülkü Ocaklarının konserine çıkmamla berabersanat hayatına merhaba dedim. O zaman bana kol kanat geren Rahmetli Âşık Hasreti, Âşık Feymani, Âşık Sefai'ye minnettarım.

Sayın Yıldızdoğan, sanatçılık hayatına başladığınız günden bu yana, çıkarmış olduğunuz eserler büyük ilgi görüyor, bunu siz neyebağlıyorsunuz?

Sevdamızda, vefamızda ve duruşumuzda çıktığımız günden bu yana bir tereddüt en ufak bir zikzak olmaması, günü iyi tahlil edip yarınıokuyabilme, mükemmel bir müzik ekibine sahip olmam ve sanırım en önemlisi heyecanımın ve çalışma arzumun her gecen gün daha çok artması.

Sizin daha çok tanınmanıza vesile olan 'Türkiyem' isimli eserinizin doğuşu hakkında biraz bilgi verir misiniz? Bu eseriniziTürkiye'de bilmeyen yoktur. Sizin nazarınızda da herhalde ayrı bir önemi vardır.

Türkiyem şiiri Dilaver Cebeci Hocama ait. İlk ezberlediğim şiirdir belki de. Şiirin güzelliğine bir ahenk katmak, bestelemek, güzelşiirler için çok zordur. Türkiyem şiirine 6 değişik beste yaptım ama beğenmedim bu 7'incisidir.

Türkiyem albümünün çıkışı 1993. O günün şartlarında, toplumun psikolojisi ile yüzde yüz örtüşmesi, eser ritminin 5/8 batıda olmayan Türk ritmiolması, sözlerin Türk milletini ve Türkiye'yi anlatması, söyleyenin de kara yağız bir Türk delikanlısı olması, aradan 14 yıl geçmesinerağmen hala satan, telefon melodisi olarak en çok kullanılan bir eser. Önce Dilaver hocamdan sonra da o zaman bana inananve güvenen Selçuklu müziğin sahibi Alperen ağabeyimden Allah razı olsun diyorum.

Her önüne gelenin sanatçı kimliği aldığı günümüzde, bize sizin pencerenizden bir sanatçı kimliği tarifi yapar mısınız?

Toplumun acısını ve sevincini yüreğinde en fazla hisseden, söylemleriyle, hayat tarzıyla örnek, inanç ve idealinde kesin çizgileriolan, üreten ve ürettiğiyle yetinmeyen, geldiği yeri asla unutmayan, sevgiyi ve umudu rehber edinmiş, aşk hamallarına sanatçıdiyorum.

Öne çıkan milliyetçi sanatçı kimliğiniz, medyada nasıl karşılanıyor?

Türkiyem ile birlikte yol medyaya geldi dayandı. İlk başta bir ön yargı vardı. Çünkü Türkiye'de sanatı sosyal demokratlar icra ederdi.Bir gün milliyetçilerin bu sahaya girmeleri, at gözlüğü ile bakanların aklına bile gelmiyordu.

Aradan 15 yıl geçmesine rağmen, bazı albümlerimizin satışı ilk 3- 4'e girmesine rağmen hala o gözlüğü çıkarmamakta direnenlerinolması da normal ve tabiidir.

Şuna inandım ki, ekranlarda dudaklarınızdan çıkan her cümle, yaşantınızdan bir numune ise, duruşunuz, tavrınız sanatınızla paralel
ise, albümünüzün aranjesi, alt yapısı ve saundu teknik olarak piyasadan daha iyi ise... kısaca güzel şeyler üretiyorsanız, milliyetçiolmanız dezavantaj değil hatta avantaj oluyor.

Sizi, bir dizi film ya da bir sinema projesinde görecek miyiz acaba?

Kısmet, inşAllah diyorum. 2-3 tane üzerinde çalıştığımız projemiz var. Bunlardan en önemlisi Rahmetli Dursun Önkuzu nun hayatınısinemaya aktarmak. Çocuklarımızın en kısa yoldan o dönemi ve o mübarekleri anlayabilmeleri için bu ve buna benzer projelerinen kısa zamanda hayata geçirilmesi gerektiğine inanıyorum. Büyüklerimizin, iş adamlarımızın müzikte yalnız bıraktıkları gibi, buprojelerimizde de sessiz kalacaklarını iyi biliyorum. İnşAllah bir gün kendi imkânlarımla başaracağım.

Sayın Yıldızdoğan, birazda sevdasını yaşadığınız Türkiye'nin içinde bulunduğu manzarayı anlatır mısınız?

1980 den bu güne kadar Türkiye deformasyon çağını yaşıyor. Milletin Dini ve Milli refleksleri zayıflatılmış, değerlere sahip çıkmak adetasuç sayılır hale gelmiştir.

Aynı zihniyeti, aynı Avrupa idealini paylaşan iktidar, sermaye, medya üçgeni arasında kalan toplum, sessiz, çaresiz, tepkisiz birhal almıştır. Bu toplum bir kıvılcım beklemektedir.

Türkiye'de bu süreçte Türk kimliği üzerinde yıpratıcı oyunlar oynanmakta, bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türk kimliğini yıpratma mücadelesi yüzyıllardır bıkmadan usanmadan devam eden ve yarın da devam edecek olan batı merkezlisinsi bir plandır...tabi ki üzücü olan, bu plana içerden de hainlerin destek vermesiyle süreç daha da hızlanmıştır. Bu durum karşısındaTürk milliyetçilerine büyük görev düşmektedir. Milleti uyutanların kullandığı metot ve taktiği, daha güçlü bir şekilde kullanarak, milletinheyecanını, ruhunu taze ve canlı tutmak bir mecburiyettir.

Türk milletinin dünya tarihine attığı imza yüzyıllar geçse de ne kitaplardan ne de hafızalardan silinememiş ve de silinemeyecektir.

Son eserlerinizde, küresel güçlerin ve onların piyonlarının elinde acı çeken Kerkük'e büyük ilgi gösteriyorsunuz.

Kerkük'ün son durumunu, dünya görüşü belli olan bir sanatçı olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?

Kerkük bizim yaralı yüreğimiz. Göz göre göre ateşin içine atıldı. İlk ve son umutları Ana yurtları Türkiye'dir. Memleketi yönetenlerinbasiretsizliği çok canlara mal olacaktır, ama inanıyorum ki Türk milleti ayağa kalkıp yüreklerini ve ellerini uzatacaklardır.

Nerdesin hey Ana yurdum

Sen varsın diye uyurdum

Burada ne hayaller kurdum

Rezil rüsva biten benim.

Türkiye'nin içinde bulunduğu karanlık atmosferden kurtulması için, izlemesi gereken yol sizce nedir?

Her mutlu sonun ve zaferin başında eziyet ve çile vardır. Türkiye, yaklaşan umudun ve zaferin çilesini çekmektedir. Geç kalanzafer, insanlarımızın umudunun körelmesine, heyecanlarının erimesine sebep olmuştur. Millet bir ışık, bir kıvılcım beklemektedir.Tekniğin ve teknolojinin bütün imkânlarını kullanarak, milletin ayağa kalmasını beklemeden, milletin ayağına gidip, milletin anladığıdilden, Türkiye'nin gerçekleri, oynanan oyunlar, bıkmadan usanmadan anlatılmalıdır.

Sayın Yıldızdoğan, okuyucularımıza ve sizi seven insanlara vereceğiniz başka mesajlar varsa onları da alalım. Bize ayırdığınız değerlizamanınız için de teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Türk milletinin geleceği, bizlerin gayret ve çabasına bağlıdır. Önümüzdeki 5-6 ay çok şeylere gebedir. İçimizde ki kırgınlıkları bir tarafa atıpel ele, kol kola, yürek yüreğe olma zamanıdır bu zaman.

Türk milleti, Hareketi beklemektedir. Allah diyenler, vatan diyenler, bayrak diyenler, bu uğurda ben de varım diyenler, bizebir tek şey lazım,"aydınlık yarınlar için" "Harekete Geçmek Lazım".

Uyanmalı dağım taşım

Dik durmalı eğik başım

Ver elini arkadaşım

Yeni bir yol seçmek lazım

Harekete Geçmek Lazım.

Mazlumları duymak için

Derde derman olmak için

Vatan için, bayrak için

Yardan, serden geçmek lazım

Geçmek lazım, geçmek lazım

Harekete, harekete geçmek lazım.

Allah inananlarla beraberdir.Bana bu imkânı verdiğiniz için çok teşekkür ediyorum

Yıldızdoğan'la Söyleşi
1 sayfadaki 1 sayfası